Majstrovstvá sveta WUKF Dublin 2016

(20.06.2016)

Dňa 19.6.2016 sa skončil 6. ročník majstrovstiev sveta v karate v hlavnom meste Írska v Dubline, ktorý organizovala Svetová federácia karate WUKF od stredy 15. do nedele 19. júna 2016.

Slovenská výprava odcestovala pod vedením hlavného reprezentačného trénera Jána Dada a trénerov reprezentácie pre Kata a Kumite  Ľubomíry Klementisovej a Jána Valentíka. Za jeden z najväčších úspechov považujú víťazstvo v kategórii Kumite - Seniori družstvá, ktorá je považovaná za tzv. „kráľovskú disciplínu“. Slovenským karatistom sa podarilo počas eliminačných kôl poraziť také svetové karatistické veľmoci ako Anglicko, Brazília, USA a vo finálovom zápase zvíťazili nad úradujúcim majstrom sveta Rumunskom.

Slovensko na majstrovstvách sveta zastupovala 88 členná výprava zložená z 54 pretekárov, 5 medzinárodných rozhodcov a 10 couchov. Na majstrovstvách sveta v karate WUKF bolo zaregistrovaných 2280 pretekárov zo 40 krajín a rozhodovalo sa vyše  4500 štartov na dvanástich tatami.
Slovenská reprezentácia sa umiestnila v celkovom hodnotení ako piata najúspešnejšia krajina a odnáša si domov spolu 37 medailí z toho 11 titulov majstra sveta, ktoré získali 3 družstvá a 8 jednotlivcov, ďalej 12 strieborných medilí a 14 bronzových medilí.

Výpravu tvorili karatisti vo veku od deväť do 51 rokov a pretekali v 109 kategóriách.

Výpravu reprezentácie SR tvorilo aj 6 členov nášho klubu ŠK Goju kai karate Bratislava, kde všetci získali individuálne medaile a aj medaile zo súťaží družstiev.

Majstrami sveta sa stali :

Andrea Klementisová v kata žien

Lukáš Tobolák v kata žiakov 13-14 rokov

Laura Anettová v kata dorasteniek 15-17 rokov

2.miesto a striebornú medailu získali :

Tamara Szomolányiová v kata junioriek 18-20 rokov

Kata družstvo junioriek v zložení - Laura Anettová, Tamara Szomolányiová, Alexandra Haňdiaková

Kata družstvo žien v zložení - Andrea Klementisová, Viktória Šályová, Dominika Šalamunová

Bronzové medaile priniesli :

Tamara Vidová kata žiačky 11-12 rokov ( mala 44 pretekárov v kategórii )

Alexandra Haňdiaková kata dorastenky 15-17 rokov

Je to obrovský úspech a vzorná reprezentácie nie len klubu, miestnej časti Lamač, ale hlavne Slovenskej republiky.
Gratulujeme a prajeme veľa elánu zdravia a športových úspechov do ďalších ťažkých súťaží.

Svetovú federáciu WUKFkarate tvorí v súčasnosti 212 federácii z celého sveta a aktuálnym prezidentom je profesor Liviu Crisan, ktorý sa vyjadril, že tohtoročné MS v Dubline boli v histórii WUKF najväčším a najkvalitnejším podujatím.